W jaki sposób prowadzić działalność w Hiszpanii?

Wielu osobom marzy się posiadanie własnego biznesu za granicą, zwłaszcza jeśli już dłuższy czas działają w jakiś sposób w danej branży. Tak naprawdę, będąc w Hiszpanii można prowadzić działalność na szereg różnych sposobów. Czy będzie to samozatrudnienie, a może spółka w Hiszpanii? A może korzystniejszym rozwiązaniem będzie założenie oddziału lub też przedstawicielstwo w Hiszpanii? Nie wiedząc, jaką decyzję podjąć warto już na starcie poradzić się kogoś doświadczonego. Tym samym mamy szanse zarejestrować podmiot o takiej osobowości prawnej, która będzie jak najlepiej dopasowana do charakteru naszego biznesu.

Samo- zatrudnienie- na czym polega?

Jedną z popularniejszych opcji w Hiszpanii jest samozatrudnienie. Aby stać się przedsiębiorcą w taki sposób trzeba przede wszystkim dokonać dwóch bardzo ważnych operacji: zarejestrować firmę w urzędzie skarbowym oraz zgłosić się do zakładu ubezpieczeniowego w Hiszpanii. Samozatrudnienie to także bardzo często konieczność kwartalnego rozliczania podatku VAT w formie rozliczeń IVA. Dodatkowo, osoba samozatrudniona będzie musiała jeszcze rozliczyć się rocznie z podatku dochodowego. Aby stać się samozatrudnionym w Hiszpanii dobrze jest wziąć sobie odpowiedni zapas czasu na to, aby dopełnić wszelkich kwestii formalnych. Operacje urzędowe mogą wydawać się proste, ale w praktyce bywają naprawdę czasochłonne. W razie jakichkolwiek wątpliwości, co do tego, jak założyć działalność w Hiszpanii warto wejść na stronę https://biuroksiegowewhiszpanii.pl/. Tutaj możemy szukać dobrego wsparcia księgowego.

A może rejestracja spółki? To także często praktykowane rozwiązanie!

Jednym z alternatywnych rozwiązań jest możliwość założenia takiego podmiotu jak spółka w Hiszpanii– jedną z popularniejszych opcji w tym przypadku jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Istnieje możliwość jej rejestracji w pojedynkę, a dodatkowo można skorzystać z atrakcyjnych ulg podatkowych w przypadku rozliczeń spółki. Hiszpańskie prawo ma nawet specjalny wariant spółki z ograniczoną odpowiedzialnością „nowe przedsiębiorstwo”, w przypadku którego kwestie formalne zostały skrócone do absolutnego minimum, a czas potrzebny na rejestrację podmiotu również jest krótki.

Zastanawiając się nad tym, jak założyć działalność w Hiszpanii warto wiedzieć, że do założenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością konieczne jest wykazanie posiadania kwoty kapitału początkowego, który zostanie umieszczony na rachunku bankowym nowego podmiotu. Posiadanie kapitału początkowego jest jednak dobrym rozwiązaniem na start dla każdej firmy- niezależnie od jej osobowości prawnej.

Samo założenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością odbywa się w biurze notarialnym, gdzie sporządzony i poświadczony zostaje statut podmiotu, a także zawierana jest umowa pomiędzy wspólnikami. Zawiera ona istotne informacje o podziale kapitału spółki, a więc o udziałach wspólników. W przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością- wspólnicy odpowiadają za jej losy w sposób limitowany- do wysokości wniesionego do niej kapitału.