Speed Update a pozycjonowanie strony

Tak jak Google wcześniej obiecał, 9 lipca wprowadził tak zwany speed update, przez co czas ładowania strony stał się kolejnym czynnikiem rankingowym w mobilnej wyszukiwarce. Będzie to miało ogromny wpływ na pozycjonowanie stron, dlatego już dzisiaj warto zadbać o wydajność serwisu. Jak to zrobić? Czym tak naprawdę jest speed update?

Speed Update – co to takiego?

Tak jak podało Google na swoim oficjalnym blogu oraz wielokrotnie pisano na różnych blogach, Speed Update to kolejny czynnik rankingowy, który obejmuje wyłącznie mobilną wyszukiwarkę. Page speed od dawna jest już brany pod uwagę w desktopowych wynikach wyszukiwania.

Ocenie poddany zostanie czas ładowania strony na smartfonie oraz tablecie. Jeśli serwis nie wczyta się natychmiastowo, będzie mógł stracić zajmowaną dotąd pozycję w mobilnych wynikach wyszukiwania. Jednym słowem niski współczynnik Speed Update będzie gorzej wpływał na pozycjonowanie stron.

Jednak Google zapewnia, że póki co Speed Update wpłynie tylko na niewielką ilość stron, które ładują się najwolniej. Nowy czynnik nie wywoła więc rewolucji w mobilnym rankingu. Będzie się też można spodziewać wyjątków od tej reguły, np. gdy serwisy będą miały treści wartościowe dla użytkowników to utrzymają niezmienne pozycje w mobilnej wyszukiwarce, pomimo słabej wydajności stron.

Warto w tym miejscu więc zaznaczyć, że najsłabsze witryny będą „karane” przez Google, co nie oznacza, że te najszybsze będą w jakikolwiek sposób nagradzane.

Jak zoptymalizować czas ładowania strony?

Optymalizacja czasu ładowania strony nie należy do trudnych. Z pomocą przychodzą takie narzędzia od Google, jak Test My Site i  PageSpeed Insights. Dzięki nim dowiesz się, jaka jest obecna wydajność Twojej strony internetowej. Jeżeli wynik nie będzie zadowalający, aplikacje pokażą Ci, jak poprawić ten współczynnik rankingowy. Uzyskasz wiele wskazówek i rozwiązań optymalizacyjnych.

Szczególnie ciekawym narzędziem jest Test My Site. Dowiesz się z niego na przykład, jaki procent użytkowników tracisz z powodu słabego Page Speed. Dobre i skuteczne pozycjonowanie stron jest jedną z kluczowych kwestii. Google daje właścicielom stron www około sześciu miesięcy na sprawdzenie, czy ich mobilne wersje nie zostaną objęte negatywnym działaniem najnowszego czynnika rankingowego. Wydajność witryny można zweryfikować przez Chrome User Experience Report oraz wtyczki Lighthouse do przeglądarki Chrome.

Innym narzędziem jest PageSpeed Insights. Jeszcze do niedawna służyło jedynie do testowania optymalizacji strony pod kątem jej szybkości. Teraz wyświetla także rzeczywiste dane o szybkości witryny.

Na co warto zwrócić jeszcze uwagę?

Gdy będziesz przeprowadzał optymalizację czasu ładowania strony, warto też zwrócić uwagę na to, na co normalnie zwracają uwagę agencje reklamowe i social media. Należy do nich m.in. uporządkowanie kodu źródłowego, zmniejszenie rozmiaru plików graficznych na stronie internetowej, które pogarszają pozycjonowanie stron, oraz wybór dobrego hostingu.

Bardzo ważne jest również wyeliminowane zbędnych przekierowań, odinstalowanie niepotrzebnych wtyczek i aplikacji, które obciążają stronę internetową oraz wykorzystanie pamięci podręcznej przeglądarki.

Takie zmiany są istotne nie tylko ze względu na jak najlepszą pozycję w wynikach wyszukiwania, ale również użytkowników. Będą oni zadowoleni, gdy na urządzeniach mobilnych będą mogli jak najszybciej dotrzeć do ważnych dla siebie informacji.

Speed Update – przydatne narzędzie

Wprowadzenie Speed Update było zapowiadane już od 2016 roku. Wszystkie działania Google zmierzają do tego, aby skrócić czas ładowania się stron, szczególnie na urządzeniach mobilnych. Użytkownicy, wyszukując coś w swoim smartfonie, oczekują natychmiastowej odpowiedzi, dlatego wprowadzane zmiany będą dla nich korzystne. W obecnych czasach nikt już nie czeka kilkudziesięciu, kilkunastu, a nawet kilku sekund, aby załadowała mu się strona.

Nie musisz się jednak bać nowego współczynnika rankingowego. Google zapowiedział, że przeznaczy około pół roku, aby właściciele witryn mieli czas na zdiagnozowanie przyczyn wolnego ładowania się strony i ich usunięcie. Daje Ci to naprawdę dużo czasu na pojęcie działań – możesz to zrobić samemu lub też skorzystać z pomocy agencji.